Inicjatywy | Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Inicjatywy

Echa 1 marca…

1 marca po raz trzeci obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, patrząc przez pryzmat tych niespełna dwóch tygodni w temacie antykomunistycznego podziemia niepodległościowego działo się wiele. Liczne uroczystości, marsze pamięci, rekonstrukcje historyczne oraz inne inicjatywy dały świadectwo o narodzie i pamięci o Wyklętych, która budzi się po latach.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce,  ronda Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu i Puławach oraz rekonstrukcje historyczne dotyczące Żołnierzy Wyklętych w Koszalinie, Szczecinie i Toruniu, to tylko niektóre z inicjatyw podjętych przez lokalne społeczności czczące etos żołnierzy podziemia niepodległościowego w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  › Czytaj więcej

Tagi: , , , ,

1 marca 2013 zapal znicz Żołnierzom Wyklętym

W przypadający w piątek Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamiętajmy o bohaterskich żołnierzach konspiracji niepodległościowej, którzy po oswobodzeniu się spod niemieckiego jarzma, stawili czoło sowieckiemu okupantowi i jego „polskim” poplecznikom. Pamiętajmy o tych, którzy polegli w walce z bronią w ręku, o tych, którzy nie dali się złapać żywi w ręce bezpieki, o tych, którzy bestialsko torturowani zmarli z wycieńczenia podczas przesłuchań oraz o tych, którzy zostali zamordowani w więzieniach i innych miejscach kaźni strzałem w potylicę, bądź w inny makabryczny sposób. Pamiętajmy również o tych, którzy przeżyli terror stalinowski, spędzili swą młodość w więzieniach i z piętnem „reakcjonistów” żyli poniżani przez kilkadziesiąt lat w Polsce Ludowej i w ostatnich latach odeszli na wieczną wartę – podziękujmy im za świadectwo trudnego czasu walki o Niezawisłość naszego narodu.
Dajmy dowód pamięci o Nich i w Ich święto, 1 marca zapalmy znicze na mogiłach zbiorowych, symbolicznych, pod pomnikami czy tablicami pamięci.

Niech Ci ostatni żyjący Wyklęci widząc nasze zaangażowanie będą mogli z dumą powiedzieć, że o taką Polskę i takie młode pokolenia walczyli !

Tagi: , , , , ,

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski dla „Ponurego”

Z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyła się w środę 12.12.12 r. w Pałacu Prezydenckim uroczystość poświęcona

Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” (1912-1944), kawalerowi Orderu Wojennego Virtuti Militari, cichociemnemu, legendarnemu dowódcy partyzanckiemu Armii Krajowej na terenie Gór Świętokrzyskich i Nowogródczyzny. Podczas uroczystości Prezydent RP przekazał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Rodzinie Jana Piwnika, pośmiertnie nadany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

- Nie da się wyrównać wszystkich rachunków z historią, nie da się wyrównać wszystkich krzywd, nie da się także w stopniu wystarczającym za wszystkie zasługi podziękować – powiedział Bronisław Komorowski podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, nie da się szczególnie wtedy, kiedy od wydarzeń dzielą nas dziesiątki lat. – Ale są takie sytuacje, takie postacie, które warto i trzeba po latach przywołać z pamięci, uczcić w sposób wyjątkowy – zaznaczył.

Prezydent podkreślał, że postać „Ponurego” jest symboliczna dla całego polskiego podziemia, Państwa Podziemnego, dla całego pokolenia żołnierzy Armii Krajowej.

Prezydent mówił, że czuje też osobisty sentyment. Wspominał, że za pośrednictwem ojca czuł emocjonalny związek z „Ponurym” i Górami Świętokrzyskimi; związek między tradycją niepodległościową, partyzancką, powstańczą Kresów Wschodnich i Gór Świętokrzyskich. Dodał, że pamięta opowieści o „Ponurym” w rodzinnym domu, gdzie spotykali się żołnierze AK i z tradycji wileńskiej i Gór Świętokrzyskich.
Dla mnie „Ponury” jest symbolem trudnej, dramatycznej, ale jednocześnie prowadzonej w sposób niesłychanie umiejętny walki o Polskę, do końca – mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślał, że odczuwa wielkie wyróżnienie, że jako człowiek pokolenia „Solidarności” może po wielu, wielu latach w sposób szczególny przywołać i nagrodzić Jana Piwnika „Ponurego” w imieniu wolnego, niepodległego państwa polskiego. Wskazywał, że Jan Piwnik miał swój udział w ponownym odrodzeniu Polski , kiedy za Polskę walczył i ginął, a także kiedy przez kilkadziesiąt powojennych lat , wypychany – na różne sposoby – z pamięci polskiej – trwał tam i budował naszą wolę i nadzieję na ponowne odzyskanie wolności.

Order odebrała siostrzenica Alicja Sokołowska. Dziękując w imieniu rodziny „Ponurego” Mieczysław Sokołowski mówił, że bliscy są szczęśliwi, wzruszeni i zaszczyceni nadaniem odznaczenia. – To wspaniały gest hołdu okazanego Janowi Piwnikowi za jego miłość do Polski i za walkę o jej wolność – zaznaczył.

źródło:http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,1172,przekazanie-orderu-rodzinie-jana-piwnika-ponurego.html

Tagi: , , , , ,

środa, Grudzień 12th, 2012 Aktualności, Inicjatywy Brak komentarzy