Walka O Wolność | Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Walka o wolność

Rocznica zwycięstwa w Lesie Stockim

„Stąd, z Lasu Stockiego popłynęło do wolnego świata rozpaczliwe wołanie, że Polacy nie akceptują siłą narzuconej im władzy, że chcą żyć w prawdziwie wolnej i niezależnej Ojczyźnie.” – Aleksander Lewtak

Pomnik upamiętniający bitwę i poległych żołnierzy "Orlika"

Pomnik upamiętniający bitwę i poległych żołnierzy "Orlika"

W Lesie Stockim położonym wśród wąwozów Płaskowyżu Nałęczowskiego w dniu 24 maja 1945 r. a więc już po zakończeniu II wojny światowej doszło do największej bitwy antykomunistycznego podziemia z NKWD – UB. Przyczyną bitwy była ówczesna sytuacja polityczna zaistniała po przejęciu w Polsce władzy przez komunistów, oraz stosunek władzy ludowej do żołnierzy AK.

› Czytaj więcej

Tagi: , ,

czwartek, Maj 24th, 2012 Aktualności, Walka o wolność 1 komentarz

63. rocznica śmierci kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”

Dziś rocznica śmierci Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, żołnierza Armii Krajowej, dowódcy Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie.

› Czytaj więcej

Tagi: , , , ,

poniedziałek, Maj 21st, 2012 Aktualności, Walka o wolność 1 komentarz

Zajęcie Wisły przez żołnierzy „Bartka”

Defilada Zgrupowania „Bartka” z VII Okręgu NSZ 3 maja 1946 roku w Wiśle

Na dzień 3 maja 1946 roku Henryk Flame „Bartek” zarządził dla wszystkich podległych mu oddziałów wchodzących w skład VII Okręgu NSZ wielką koncentrację w „kwaterze głównej” podległego mu zgrupowania, na Baraniej Górze. Antoni Biegun „Sztubak” relacjonuje:

„Pamiętam, że poranek owego dnia był przepiękny, słoneczny. Biwakowaliśmy od kilku dni w Masywie Baraniej. Z początku nie wiedzieliśmy, jaki jest cel zlotu. Dopiero po porannym apelu 3 maja „Bartek” zarządził natychmiastowy wymarsz wszystkich oddziałów w kierunku Wisły.

– Zamanifestujemy naszą wolę służenia Ojczyźnie w dniu Święta Królowej Polski! – powiedział”.

Około godziny 15.00, po uroczystym obiedzie, poszczególne grupy leśne zaczęły schodzić z gór.

„Sztubak” relacjonuje dalej:

„Ruszyły oddziały za oddziałami, partyzanci „odstawieni” jak na paradę: w mundurach, z przypiętymi orzełkami na mieczu, z ryngrafami z Matką Boską. Wszyscy podnieceni, lecz zdyscyplinowani. Mój oddział, liczący sześćdziesięciu-siedemdziesięciu żołnierzy, jako najlepiej uzbrojony (14 karabinów maszynowych) otrzymał polecenie ubezpieczenie pochodu częścią żołnierzy pod moim bezpośrednim dowództwem.

› Czytaj więcej

Tagi: , , , , ,